Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

logo    Bazénová chemie Krystalpool  vyčistí perfektně každý bazén   

 

MOŽNOSTI PLATBY A DOPRAVY 
BAZÉNOVÉ CHEMIE:

Doprava bazénové chemie na Slovensko prostřednictvím přepravce IN TIME

Bazénová chemie - osobní odběr v Moravské Třebové

a další

 

ZA BAZÉNOVOU CHEMII
KRYSTALPOOL RUČÍ:

Bazénová chemie na Zboží.cz

Krystalpool.cz v katalogu Firmy.cz


ODBORNÉ RADY » Odzimování bazénu
Odzimování bazénu

Zima je již za námi, příroda se začíná probouzet a vzduch voní jarem, a tedy nastal ten správný okamžik příprav Vašeho bazénu na nadcházející sezonu. Už se také těšíte na koupání, rodinnou pohodu a na posezení s přáteli u Vašeho bazénu?

Pokud se i přes nabídky odborných firem rozhodnete zprovoznit si bazén a zastřešení svépomocí, pak právě pro Vás jsme připravili „návod k jarnímu zprovoznění bazénu“,který je uveden níže. Věnujte tedy uvedenému doporučení pozornost.

Hlavní zásady příprav bazénu

Příprava bazénu na novou sezonu je jednoduchá.

Doporučený postup odzimování bazénu

Odzimování bazénu, tedy úprava bazénové vody po zimě a samotné zprovoznění bazénu po zimě, by mělo proběhnout v době, kdy se minimální noční teploty vzduchu již nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody v bazénu dosáhne 10°C .

Při těchto teplotách bazénové vody se zvyšuje možnost růstu řas, tvorba a množení bakterií a různých mikroorganizmů a je tedy nutné zahájit údržbu bazénové vody. Pokud zprovozníte bazén v této době, nepochybně se vyhnete následným zbytečným problémům s údržbou bazénové vody.

Pravděpodobně jste v zimním období postupovali dle našeho doporučení, které se týkalo zazimování bazénu a technologie, tedy máte odpojena čerpadla a ostatní technologii (UV lampu, solnizátor, ionizaci, šesticestný ventil apod.), máte odpuštěnu bazénovou vodu a na hladině umístěny dilatační plováky.

Nejdříve vyjměte z bazénu dilatační plováky (případně PET lahve, které jste použili jako náhradu plováků). Pomocí síťky umístěné na teleskopické tyči odstraňte z bazénu hrubé nečistoty (listí, jehličí, větvičky atd.).

Očistěte bazén. Před doplněním vody vyčistěte stěny a dno bazénu od usazených nečistot. Na stěny použijte vhodný čistící přípravek,který naneste hadrem nebo houbou na znečištěná místa a nechte 10-15 minut působit. Poté nečistoty uvolněte mechanicky hadrem nebo kartáčem a z místa je důkladně opláchněte vodou. V případě silného znečištění se postup opakujte.

 

Zprovoznění bazénové technologie:

    1. Zavřete všechny ventily technologie (sání, výtlak oběhového, případně protiproudého čerpadla) a začněte dopouštět bazénovou vodu.

 

    1. Namontujte zpět čerpadla (pokud byla demontována) a ostatní technologii. Při zpětné montáži jsou veškerá spojení technologických zařízení připojována pomocí plastového šroubení vybavených těsnícími pryžovými „O“ kroužky. Před montáží se ujistěte o čistotě dosedacích ploch a drážek plastového šroubení. Před dotažení „O“ kroužky opatřete vhodným prostředkem, doporučujeme nanést malé množství silikonové vazelíny, aby nedošlo k přetočení a poničení tohoto těsnění. Toto platí i pro montáž ostatních spojovacích prvků například montáž šesticestného ventilu. Všechna plastová šroubení utahujte opatrně tak, aby nedošlo k jejich mechanickému poškození!!

 

    1. Otevřete ventily. Po zaplavení technologie se přesvědčte o těsnosti spojů. Pokud zjistíte jakýkoliv únik bazénové vody, je nezbytné spoj dotěsnit – například opatrným dotažením spojů, nebo opětovnou demontáží a montáží šroubových spojů. V případě nutnosti oslovte naše „Servisní středisko“.

 

    1. Před spuštěním oběhového (filtračního) čerpadla přepněte funkci šesticestného ventilu do polohy „Filtrace“. Také se přesvědčte, že ve skimmeru je umístěn košík pro zachycení hrubých nečistot a skimmer nevykazuje žádné poškození nebo v něm není zachycen cizí předmět. Také se přesvědčte, že je vlasový filtr oběhového čerpadla naprosto čistý.

 

    1. Pokud je vše v pořádku zapněte čerpadla. Zapnutím čerpadel se přesvědčte o těsnosti všech demontovatelných spojů. Pokud technologie vykazuje jakýkoliv únik vody, postupuje dle pokynů uvedených v odstavci 3.

 

    1. Důležité upozornění: nikdy nepřepínejte funkce šesticestného ventilu za chodu oběhového čerpadla. Mohlo by dojít k jeho poškození!!

 

    1. Pokud je Váš bazén vybaven i technologií protiproudu, postupujte výše uvedeným způsobem. Po spuštění protiproudu se přesvědčte o těsnosti všech spojů i o těsnosti ovládacích prvků. Odzkoušejte i elektropneumatické ovládání = tlačítko uvnitř skeletu. Tlačítko musí čerpadlo protiproudu vypnout/zapnout. V případě úniku vody postupujte dle pokynů uvedených v odstavci 4.

 

    1. Správně dle návodu připojte hadicemi filtraci a solární ohřev k bazénu, pokud je nainstalován. Překontrolujte a dotáhněte veškeré spoje tak, aby nemohlo dojít k úniku vody. POZOR:V případě nebezpečí nočních mrazíků zapněte na noc filtraci a nechte vodu proudit solárním ohřevem. Zabráníte tím poškození filtrace a solárního ohřevu, které by mohl mráz způsobit.

 

    1. Důležité upozornění: provádějte týdenní kontrolu těsnosti všech spojů. Je totiž možné, že i přes správně provedenou montáž může dojít provozem a zvyšující se teplotou bazénové vody k uvolnění některých spojů. Následné problémy s únikem vody do prostoru technologie by mohly vést ke zcela zbytečným problémům.

 

  1. Doplňte vodu až do úrovně středu přítokové příruby sběrače (skimmeru) a nepřetržitě 24 hodin filtrujte. Současně upravte kvalitu vody dle následujících kroků.

 

Hlavní zásady údržby bazénové vody

Zkontrolujte a upravte (stabilizujte) tvrdost vody . Dozvědět se jí můžete od firmy, která vám dodává vodu z veřejného vodovodu. V případě, že používáte vodu z vlastní studně nebo vrtu, musíte si její tvrdost změřit. K tomu slouží příslušné kapkové testery. Hodnota tvrdosti bazénové vody nesmí být vyšší než 18°N. V případě, že je tato hodnota překročena, použijeme k její úpravě přípravek KRYSTAL POOL SNÍŽENÍ TVRDOSTI. Pro snížení tvrdosti o 1°N dávkujte 65 ml přípravku na 1 m3 bazénové vody. Přípravek aplikujte vždy ve zředěné podobě.

Zkontrolujte a upravte hodnotu pH a to i v případě, že používáte na úpravu bazénové vody UV lampu, ionizátor případně solnizátor. Měření provádějte vždy ve stejnou denní hodinu, nejlépe ráno po ukončeném filtračním cyklu.

Hodnota pH ovlivňuje účinnost a spotřebu všech přípravků na úpravu vody, funkci zařízení, životnost bazénu a především dobrý pocit z koupání. Pomocí kapkového testeru změřte hodnotu pH. Hodnota pH se musí pohybovat v rozmezí 7,0 – 7,4. Pro zvýšení hodnoty pH přidáním 100 g přípravku KRYSTAL POOL pH PLUS na 10 m3 vody v bazénu se zvýší pH bazénové vody o 0,1. Odměřené množství přípravku se rozmíchá v nádobě s vodou a přidá do bazénové vody. Pro snížení hodnoty pH přidáním 80 g KRYSTAL POOL pH MINUS na každých 10 m3 vody v bazénu se sníží pH přibližně o 0,1. Odměřené množství přípravku se rozpustí v plastovém vědru ve vodě a nalije v nejhlubší části do bazénu při běžící cirkulaci vody. Po dokonalém promíchání veškeré vody v bazénu se provede opětovné měření pH a podle výsledku se případně celý postup zopakuje. Aplikujte přípravek KRYSTAL POOL CHLOR ŠOK případně CHLOR START v dávce dle návodů k těmto přípravkům. Po 24 hodinách přeměřte koncentraci volného chlóru (zjistíte kapkovým testerem pH a Cl). Podle naměřených hodnot (obsah chlóru by neměl být nižší než 0,3 mg/l) aplikujte vybranou chlorovou tabletu pro stabilizaci obsahu chlóru do plovoucího dávkovače ( KRYSTAL POOL CHLOROVÁ TABLETA, nebo MULTI TABLETA 5 v 1). V případě potřeby aplikujte ještě jednou přiměřenou dávku přípravku KRYSTAL POOL CHLOR ŠOK. Nyní již můžete přejít na běžný provoz bazénu. Jak pečovat o bazénovou vodu naleznete zde výše v textu.

 

Závěrečná doporučení, pár zkušeností a rad

Pokud „zprovozňujete“ bazén, tedy dopustíte bazénovou vodu, namontujete a spustíte technologii, často se stane, že voda ztratí původní barvu. Zdá se kalnější, někdy i získá zabarvení a podobně. Toto je běžný jev, protože jste dopustili novou vodu, aplikovali chemické prostředky a spustili technologii. Bazénová voda prostě začala reagovat s chemickými prostředky, se spuštěním technologie (ionizátor, solnizátor apod.) a proto může dojít k reakcím v bazénové vodě. Tedy například k reakcím solí nebo kovů, které jsou a budou vždy součástí bazénové vody. Proto vždy před jakoukoli aplikací dalších chemických prostředků, před zvyšováním výkonu řídících jednotek instalovaného zařízení, dejte raději přednost prodloužení filtračních cyklů. Pokud filtrační cyklus prodloužíte, doporučujeme po dvou dlouhých cyklech provést proplach filtračního media.

Pokud takto odzimováváte bazén poprvé a nemáte dostatečné zkušenosti s některými výše uvedenými technologiemi a zařízeními neváhejte kontaktovat patřičné výrobce těchto zařízení nebo dodavatele Vašeho bazénu, případně speciální odborné firmy, které se touto činností profesionálně zabývají.

Přejeme Vám, abyste byli s Vaším bazénem spokojeni a mohli ho používat k Vaší úplné spokojenosti za přispění naší bazénové chemie KRYSTALPOOL.