Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

logo    Bazénová chemie Krystalpool  vyčistí perfektně každý bazén   

 

MOŽNOSTI PLATBY A DOPRAVY 
BAZÉNOVÉ CHEMIE:

Doprava bazénové chemie na Slovensko prostřednictvím přepravce IN TIME

Bazénová chemie - osobní odběr v Moravské Třebové

a další

 

ZA BAZÉNOVOU CHEMII
KRYSTALPOOL RUČÍ:

Bazénová chemie na Zboží.cz

Krystalpool.cz v katalogu Firmy.cz


ODBORNÉ RADY » Tvrdost vody
Tvrdost vody

Tvrdost vody závisí na obsahu rozpuštěných nerostů.

Tvrdost vody je vlastnost, která vyjadřuje obsah rozpuštěných nerostů (nejčastěji CaO a MgO) ve vodě. Tvrdost vody má význam pro její využití jako pitné i užitkové vody. Je zdrojem tvorby vodního i kotelního kamene a ovlivňuje i chuťové vlastnosti vody.

Může být trvalá a přechodná. Trvalá obsahuje rozpuštěné chloridy, sírany, dusičnany a křemičitany. Přechodná obsahuje rozpuštěný Ca(HCO3)2 (hydrogenuhličitan vápenatý). Po jeho vysrážení vzniká CaCO3 (uhličitan vápenatý), což je vodní kámen.

Přechodnou tvrdost vody lze, na rozdíl od tvrdosti trvalé, odstranit varem.

V českých zemích se tvrdost vody měřila v tzv. německých stupních, kde jeden stupeň odpovídá 10 mg CaO/litr nebo 7,2 mg MgO/litr. Podle současných norem se vyjadřuje jako suma vápníku a hořčíku v mmol/l. Tato norma však byla zavedena poměrně nedávno. 1 mmol/l odpovídá 5,61 německého stupně. Voda s tvrdostí do 0,7 mmol/l se považuje za velmi měkkou, nad 3,75 mmol/l za velmi tvrdou.

Přepočet jednotek tvrdosti vody[1]

   

°dH

°e

°fH

ppm

mval/l

mmol/l

německý stupeň

1 °dH =

1

1,253

1,78

17,8

0,357

0,1783

anglický stupeň

1 °e =

0,798

1

1,43

14,3

0,285

0,142

francouzský stupeň

1 °fH =

0,560

0,702

1

10

0,2

0,1

ppm CaCO3 (USA)

1 ppm =

0,056

0,07

0,1

1

0,02

0,01

mval/l iontů kovů alkalických zemin

1 mval/l =

2,8

3,51

5

50

1

0,50

mmol/l iontů kovů alkalických zemin

1 mmol/l =

5,6

7,02

10,00

100,0

2,00

1

Meze tvrdosti vody

Pitná voda

mmol/l

°dH

°F

velmi tvrdá

> 3,76

> 21,01

> 37,51

tvrdá

2,51–3,75

14,01–21

25,01–37,5

středně tvrdá

1,26–2,5

7,01–14

12,51–25

měkká

0,7–1,25

3,9–7

7–12,5

velmi měkká

< 0,5

< 2,8

< 5

Voda s tvrdostí  nad 3,21 mmol/l tj. cca 18 °dH je voda tvrdá, která již způsobuje výše uvedené závady v bazénu.

Hodnotu tvrdosti vody se můžete dozvědět např. od firmy, která vám dodává vodu z veřejného vodovodu. V případě, že používáte vodu z vlastní studně nebo vrtu, můžete si změření tvrdosti vody objednat u některé laboratoře ( podniky VaK, OHS atd.) nebo si musíte  její tvrdost změřit. K tomu slouží příslušné kapkové testery nebo různé běžně dostupné přístroje na analýzu vody.

Snížení tvrdosti

Pokud máte v bazénové vodě problém s výskytem bělavého zákalu nebo přímo inkrustů na bazénových stěnách a bazénovém příslušenství, musíte ho řešit. Zmíněné problémy se vyskytují při plnění bazénu vodou s vyšším obsahem (koncentrací) vápenatých anebo hořečnatých iontů, kdy za určitých podmínek dochází k jejich vysrážení a vzniku nežádoucích tvrdých bělavých povlaků na všech površích, se kterými taková voda přijde do styku. Snadnou pomocí je použití přípravku SNÍŽENÍ TVRDOSTI, obsahujícího účinnou látku, schopnou tyto nerozpustné sloučeniny převést do rozpustné varianty a tak nežádoucí inkrusty a zákal odstranit. Snížení tvrdosti lze doporučit aplikovat především v případech, kdy je bazén napouštěn vodou podzemní, tj. z vrtů či studen. To však neznamená, že přípravek Snížení tvrdosti využijete i na vodu, která pochází z městských nebo obecních rozvodů pitné nebo užitkové vody. Vše závisí na koncentraci vápenatých nebo hořečnatých kationtů, množství volného oxidu uhličitého a koncentrací hydrogenuhličitanů ve Vaší bazénové vodě. Rozhodující roli hraje i hodnota pH a vzájemný poměr uvedených iontů a volného oxidu uhličitého.

Snížení tvrdosti vody v bazénu se sladkou i slanou vodou a také ve vířivce je základním krokem pro úspěšnou úpravu bazénové vody. Tvrdá voda v bazénu se projevuje obvykle tak, že se ve vodě tvoří zákal a na stěnách bazénu vznikají usazeniny, na kterých se vytváří ideální prostředí pro růst bakterií a řas, které následně způsobují zákal zelený. Úprava tvrdosti vody v bazénu přípravkem krystalpool SNÍŽENÍ TVRDOSTI je vysoce účinná, zdravotně nezávadná a šetrná k lidskému zdraví. Upravit, snížit tvrdost vody v bazénu doporučujeme provést ihned po jeho napuštění.

krystalpool SNÍŽENÍ TVRDOSTI
je vysoce účinný tekutý přípravek určený k snížení tvrdosti bazénové vody způsobené především zvýšeným obsahem vápenatých a hořečnatých solí (vodní kámen), stejně tak i zvýšeným obsahem železa a manganu (tvořící zákaly) ve vodě použité k napuštění bazénu, ať už vodou studniční nebo z vodovodního řadu. Tento přípravek také zamezuje usazeninám na stěnách bazénu a usazeninám v cirkulačním potrubí a filtrační jednotce vašeho bazénu.
Účinná látka tohoto přípravku zajistí přeměnu nerozpustných sloučenin na rozpustné a tím může dojít k mléčnému zákalu vody, a to v případě, že voda použitá k napuštění bazénu obsahuje nadměrné množství vápníku. 
V případě, že dojde po aplikaci tohoto přípravku k zákalu vody, necháme přípravek takto působit alespoň po dobu 7 dnů a následně použijeme k odstranění zákalu VLOČKOVAČ, nebo JISKRA.
( dle návodu uvedeného na jejich obalech! Po vyvločkování lze na dně bazénu vidět odstraněný vodní kámen z bazénové vody, který je nezbytně nutné vysát do odpadu mimo filtrační zařízení!
DÁVKOVÁNÍ:
Pro snížení tvrdosti vody o 1 °N aplikujte 65 ml přípravku na každý 1 m3 (1000 l) objemu vody v bazénu. Ke snížení tvrdosti vody (k měřitelnému rozdílu) dojde nejdříve po 7 dnech od aplikace tohoto přípravku nebo po použití některého z vločkovacích přípravků.